Eğer saçınızı boyattıysanız, kuşkusuz kuaförünüz genellikle saçlarınızı yıkamadan (veya kesmeden) önce renk uygulamaya başlamıştır. Ancak evde saç boyuyorsanız, durum böyle olmayabilir.

Neler oluyor? Neden bu fark? Islak saça boya yapılır mı? Evde yaptığınız boyama işlemi neden profesyonel sonuç vermiyor gibi görünüyor olabilir? İşte muhtemelen bilmek istediğiniz her şey:

Islak saça boya yapılır mı?

Genellikle, evet, yapabilirsiniz… Ancak saçınız kuru olduğunda uygularsanız renk canlı olmayabilir.

Saç boyası, saç kesitlerinize nüfuz etmek üzere tasarlanmıştır, saç tellerinin üstünde oturmak değil, ancak saçınız kuru olduğunda gerçekten saç kesitlerine tamamen emilir.

“Saçı bir sünger gibi düşünün,” diyor güzellik uzmanları. “Eğer sünger ıslaksa, saçta [boyaya] emilecek yer kalmaz.”

“Eğer saç kuru ise, renk rahatça tellere emilir ve ilk şampuanla yıkanmaz veya çıkmaz.”

Ancak, daha hafif bir renk istiyorsanız, saçınız ıslakken boyamak kötü bir fikir değil. Bu, renk görünümünün daha şeffaf veya saydam olmasına neden olacaktır. Bu özellikle kalın veya kaba telli saçınız varsa geçerlidir, çünkü ince telli saçlardan daha emici olabilir.

“Profesyonel bir kuaförün, özellikle daha açık tonlar istendiğinde aşırı depolamayı önlemek için saçı tonlamak için nemli saç kullanması duyulmamış bir şey değildir.”

Islak saçla nasıl boyanır
Eğer saçınızı kendiniz boyayacaksanız, muhtemelen bunu duşta yapmak isteyeceksiniz.

Evde saç boyarken, ıslak saca boya tutar mı? Boya uygulamayı kuaförünüzün yaptığı gibi fırça ve kase ile yapmak yerine, duşta ıslak saça boya uygulamak, dağılması daha kolay olan bu işi daha kolay hale getirebilir.

İşte ıslak saçları boyamanın genel adımları (ancak kullandığınız boya türü için ek talimatlar olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun):

  • Saçınızi ılık suyla durulayın, ancak şampuan yapmayın.
  • Saçınızın nemli, sırılsıklam olmadığından emin olun. Saçınızın damlamaması için havluyla saçınızdaki suyu sıkın.
  • Kaplamak istediğiniz bölgeye yarı kalıcı veya demipermanent saç boyası uygulayın.
  • Başınızı bir duş bonesi ile kapatın ve yaklaşık 20 dakika bekleyin (beklemeniz gereken süreyi veya daha az veya daha uzun süre beklemeniz gerekip gerekmediğini kontrol edin).
  • Rengi çıkartın.

ıslak-saça-boya-yapılır-mı-ıslak-saca-boya-tutar-mı-ıslak-saç-boyanır-mı

Islak saç boyamanın dezavantajları nelerdir?

Kuaförünüz genellikle saçınızı kuruken boyar çünkü bu, sonucu daha kolay yönetmelerine yardımcı olur. Islak saç boyamanın birkaç dezavantajı vardır:

  1. Renk eşit olmayabilir: Nem, saça uygulandığında rengin yayılmasına yardımcı olur, bu da rengin bazı yerlerde yoğunlaşmasına ve diğer yerlerden kaymasına neden olabilir. Bu, sonucun bazı bölgelerde biraz eşitsiz olmasına neden olur.
  2. Renk seyreltilmiş olacak: Profesyonel kuaförler saçınızı ıslakken değil kuruken boyar çünkü bu, saçınıza boyayı uygulamadan önce suyu emmesi nedeniyle saç kesitlerine iyi nüfuz etmeyecektir. Aslında, bazı durumlarda renk hiç emilmeyebilir ve sadece ilk şampuanınızda yıkanabilir.
  3. Kalıcı renk için iyi çalışmaz: Renk, saç tellerinin üzerine daha çok oturduğu için emilmesi daha uzun sürmeyecek ve bu nedenle saçınızı daha sık boyamanız gerekecek.
  4. Saçınız daha fazla hasara açık olabilir: Saç ıslakken daha kırılgandır çünkü ıslakken saç kesitleri açılır. Ayrıca, saç kuru olduğunda olduğu gibi doğal yağlardan korunmaz. Bu nedenle, renk işlemi uygularken saça ekstra özen göstermelisiniz.

Sonuç olarak

Islak saça boya yapılır mı? Sorusunun cevabı saçınızı ıslakken boyayabilirsiniz, ancak renk daha az canlı olabilir, daha kısa ömürlü olabilir ve kuru saçla boyadığınızda olacağından biraz daha eşitsiz olabilir.”