Saç neden elektriklenir ve saç elektriklenmesi nasıl geçer? Saç elektriklenmesi ve uçuşan saçlardan nasıl kurtulacağınızı bulmak sonsuz bir problemdir. Ancak durumu daha da kötüleştirebilecek bazı faktörler var. Örneğin, kış gelir gelmez, her zaman kuru cilt, çatlamış dudaklar ve Einstein’ınki gibi kafamın etrafında uçuşan düz, saç elektriklenmesi gibi bir dizi yeni güzellik sorunuyla uğraşıyormuşum gibi hissederim.

Bu güzellik sorunlarının her biri kendi hayal kırıklıklarını yaratır, ancak saç elektriklenmesi özellikle can sıkıcı olabilir – bazen, ne yaparsam yapayım, uçuşmaları evcilleştiremiyorum.

saç-elektriklenmesi-sac-elektriklenmesi-nasil-gecer-saç-neden-elektriklenirSaç Neden Elektriklenir?

Saç elektriklenmesi elektrik yükü oluşturduğunda oluşur, bu da sürtünme veya nemdeki değişiklik nedeniyle bazı ekstra elektronlar kazandığı anlamına gelir. Bu, saçınızın tellerinin birbirini itmesine neden olarak saçınızın kıvırcık ve şekil verilmesi zor olmasına neden olur. Ayrıca, elementler, havadaki nem eksikliği ve ısıtılmış iç ortamların tümü saç elektriklenmesini şiddetlendirebilir .

Birincisi, kış havasında genellikle düşük nem olduğundan veya hiç nem bulunmadığından, sezon boyunca saç elektriklenmesi genellikle daha kötüdür (su harika bir enerji iletkenidir, bu nedenle nem ne kadar yüksek olursa, o kadar az statik bir sorun olur. Ya kışın ısınmak için giydiğimiz şapkalar? Bunlar da saç elektriklenmesi daha da kötüleştiriyor, sürtünme yaratıyor ve gün boyunca açıp kapatırken saç elektriklenmesi oluşturuyor.

Şans eseri, saçın normal şarjını geri kazanmak , böylece daha az kabarmasını ve daha kolay taranmasını sağlamak için tasarlanmış saç bakım ürünleri, özellikle de yumuşatıcılar var .

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, birkaç profesyonel stilistten saçı pürüzsüz ve saç elektriklenmesi uzak tutmak için en iyi ipuçlarını paylaşmalarını istedik. Statik tüylerden nasıl kurtulacağınıza dair en iyi ipuçları için okumaya devam edin.

Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer? Saç Elektriklenmesini Önlemek

1. Nemlendirici bir şampuanla başlayın.

Saçınızı nemli tutmak , elektriklenme, elektriklenme ve havanın diğer sinir bozucu yan etkileriyle savaşmak için gerekli olan hidrasyonla donatıldığından emin olmanın en kolay yoludur . Ünlü kuaför Deycke Heidorn, kuru saça hitap eden kaliteli bir şampuan ve saç kremi ile başlamayı öneriyor: “Doğru saç bakım ürünlerini kullanarak, saç deriniz doğal nem ve yağ dengesini korur ve saç teliniz esnek ve beslenmiş kalır.”

2. Saç kremini asla atlamayın.

Evet, nemlendirici ürünler kullanmak önemlidir, ancak saç kremi özellikle elektriklenmeyi önlemek için çok önemlidir. Bunun nedeni, bazı şampuanlardaki yüzey aktif maddeler saçınızı temizlerken şarj olmasına katkıda bulunurken, saç kremleri buna karşı koymak için tasarlanmıştır . Elbette, ayrıca saç kütikülünü kapatmaya ve genel parlaklığını ve yönetilebilirliğini geliştirmeye yardımcı olmak için tasarlandılar. Ancak, elektriklenme veya saç elektriklenmesi karşı koymaya çalışıyorsanız, saç kremini asla atlamamanın ana nedeni şarj olayıdır.

3. Ara sıra derin bakım maskesi veya bakım kullanın.

Saçınız kurumaya eğilimliyse veya saçınız başka bir şekilde zarar görmüşse, düzenli olarak saç kremi kullanmanın saç tellerinizi nemli tutmak için yeterli olmadığını görebilirsiniz. Bu durumda, haftada bir kez derinlemesine bakım maskesi veya keratin bakımı kullanmak saçınızın parlak yumuşaklığını geri kazanmasına yardımcı olabilir.

4. Hareket halindeyken durulanmayan bir ürün uygulayın.

Evde birinci sınıf saç ürünleri kullanıyor olsanız bile işe giderken ve öğle yemeği molasında maruz kaldığınız sert hava her şeyi mahvedebilir. Hızlı bir çözüm, çantanızda seyahat boyu bir şişe durulanmayan saç kremi veya saç yağı taşımaktır. Heidorn, “Avuçlarınızın içinde az miktarda çözün ve parmaklarınızı saçlarınızdan geçirin” diye tavsiyede bulunuyor. “Ürünün içindeki nem, statik elektriğe neden olan elektrik yükünü ortadan kaldıracak ve bu nem ve yağ, saçınızın yeniden taranabilir hale gelmesini sağlayacaktır.”

5. Kurutucu maddeler içeren ürünlerden uzak durun.

Besinlerinizin içindekilerin neler olduğunu öğrenmek için beslenme etiketlerini nasıl okuyorsanız, saç ürünleriniz için de aynısını yapmalısınız. Bazı insanlar, özellikle de bukleleri olanlar, saçınızı ve saç derinizi temizlemeye yardımcı olan şampuan ve saç kremi kimyasalları olan sülfatlara karşı dikkatli olmak isteyebilir. Ancak doğal olarak kuru saçlara sahip olanlar, saçlarını çok kurutabilir ve bu nedenle elektriklenmeye neden olabilir. Ayrıca jellerde, şekillendirici köpüklerde ve kuru şampuanlarda sıklıkla bulunan alkole de dikkat edin . Bazı alkol türlerinin saçınız ve saç deriniz üzerinde kuruma etkisi olabilir.

6. Saç elektriklenmesi şapka kıllarından kaçınmak için farklı bir parça deneyin.

Şapkalar temel bir kış aksesuarıdır – yani, çok soğuk! Ancak saçınızı düz, kuru ve her yerde bırakabilirler. Şapka kıllarıyla mücadele etmek için, şapkanızı takarken alışık olduğunuzdan farklı bir şekilde rolünüzü değiştirmeyi deneyin.

7. Daha az şampuanlayın.

Ne kadar çok şampuanlarsanız, saçınızdaki doğal yağları o kadar çok temizlersiniz. Saçınızı her gün yıkamak yerine gün aşırı şampuanlayın. Yağlı saçlara eğilimli biriyseniz veya sık sık spor yapan biriyseniz, bu ipucu sizin için ideal olmayabilir. Ancak elektriklenme veya elektriklenme konusunda endişeleriniz varsa, sizin için mantıklı olan ne şekilde olursa olsun çamaşırlarınızı azaltmaya çalışmalısınız.

8. Saçınızı yukarı doğru çekin.

Saçınız yeterince uzunsa, bir topuz veya örgü, saç tellerinizin elektriklenmesini önlemenin mükemmel bir yoludur. Bütün gün veya gece kaygan görünümü sallamak zorunda değilsiniz. Saçınızın dağınık bir görünüme sahip olmasını seviyorsanız, Ungaro saçınızı örmenizi veya sıkı bir topuz haline getirmenizi ve gideceğiniz yere vardığınızda basitçe çözmenizi önerir. Saçlarınız ısı kullanmadan dalgalı olacak .

9. Plastik taraklardan kaçının.

Saçınızda plastik taraklar ve fırçalar kullanmak, tıpkı çocukken yaptığınız, plastik bir balonu sürterek saçınızı dikleştirme numaranız gibi, saç elektriklenmesine neden olabilir. Bunun yerine Heidorn, yaban domuzu kılı fırçalar ve tahta taraklar gibi diğer malzemelerden yapılmış fırçalara ve taraklara bakmanızı önerir. Metal taraklar saç elektriklenmesi önlenmesine yardımcı olsa da, saç gövdesi üzerinde sert olabileceği ve kaçınılmaz olarak kırılmaya yol açabileceği için Heidorn bunlardan da kaçınılmasını önerir.

10. Saçınızı havlu kumaş yerine mikrofiber havlu veya tişörtle sarın.

Duştan sonra vücudunuzda kullandığınız havluyla saçınızı geriye atmak kolaydır, ancak uzmanlar bu alışkanlıktan kaçınmanızı tavsiye ediyor. Heidorn, “Saç ıslakken en kırılgandır, bu nedenle gerçekten kaliteli bir bakımı hak ediyor” diyor. Bu, agresif bir şekilde ovalamamak anlamına gelir. 

  1. Kabarma önleyici çarşafları deneyin.

Saç elektriklenmesi azaltmak için saçınızda kurutma kağıdı kullanmanızı öneren saç kesme tüyosunu duymuş olabilirsiniz, ancak çoğu kuaför bunu sadece çamaşır çarşafları saç ve cilt için yapılmadığı için önermez. Bu nedenle, bunları kullanmak hassas veya kuru saç derisinde tahrişe neden olabilir.