Yağlı Saçlar İle Başa Çıkmanın Yolları

Yağlı saçlar, hem görünümünüzü hem de kendinizi iyi hissetmenizi engelleyebilir. Bu durum, yağlı cilt ve sivilce gibi, sizi utandırabilir. Sebep ya da kontrol yöntemini bilmiyorsanız özellikle zorlayıcı olabilir. Dışarı çıkmadan önce saç ve cildimizin sağlıklı görünmesini istiyoruz!

1. Günlük Şampuan Kullanımı

Kişisel hijyen alışkanlıklarınızın bu durumdan sorumlu olabileceği mümkündür. Saçınızın yağlı olmasına neden olabilecek az veya çok şampuan kullanma durumları bulunmaktadır. Genellikle yağlı saçlara sahipseniz günlük şampuan kullanmalısınız. Günde bir defadan fazla yıkamak, bezlerin aşırı tepki vermesine ve ekstra şampuanlama nedeniyle daha fazla yağ üretmelerine neden olabilir.

Ayrıca yağlı saçlar için üretilmiş bir şampuan seçmelisiniz. Bu ürünler, ekstra nem eklemeksizin saç derisini ve saçı temizlemek için tasarlanmıştır.

Eğer saç kepeği veya seboreik dermatit, saç derisi sorunlarına katkıda bulunuyorsa, bakteri ve mantarı öldürmek için Head and Shoulders gibi çinko pirition içeren bir ürünü tercih edebilir veya fazla yağı ve pulları temizlemeye yardımcı olması için salisilik asit içeren bir ürünü tercih edebilirsiniz.

2. Nazik Olun

Şampuan kullanırken, saç derisine odaklanın – ancak fazla sert olmayın. Sabunu yedirmek için yeterli miktarda, ancak saç derinizi tahriş etmeyecek kadar nazikçe ovun. Duştan çıkmadan önce iyice durulayın. Artakalan şampuan veya saç kremi, saçınıza film tabakası oluşturabilir ve yağlı hissetmesine neden olabilir.

3. Dikkatli Saç Kremi Kullanımı

Saç kremi, saçınıza nem eklemeye yardımcı olmanın yanı sıra düğümlenmeyi önlemeye de yardımcı olur. Uçlarınız biraz ekstra sevgiye ihtiyaç duyabilir, ancak saç derinizin yağlanmasına yardıma ihtiyacı yoktur. Saç kremi uygularken, saç derisine değil, uçlarına masaj yapın.

4. Ellerinizi Uzak Tutun

Saçınızı gerekenden fazla taramamaya veya dokunmamaya çalışın. Sık sık taramak, bezelerinizi daha fazla sebum üretmeye teşvik edebilir. Saçınızla uğraşmak, sadece daha fazla sebumun foliküller boyunca hareket etmesine değil, aynı zamanda ellerinizden saça yağ eklemesine de yardımcı olabilir.

5. Kuru Şampuanı Deneyin

Yıkama arasında biraz daha fazla zaman kazanmak istiyorsanız, kuru şampuan veya yağ emici pudra kullanabilirsiniz. Bu ürünler, fazla yağları emmek, herhangi bir kokuyu maskelemek ve ekstra hacim eklemek için tasarlanmıştır.

6. Temizleme Yapın

Zamanla bazı ürünler, yıkanmış olsa bile saçınızda kalabilir. Bu, saçınızın yağlı hissetmesine katkıda bulunabilir. Temizleme şampuanı, saçınızdaki herhangi bir birikimi veya filmi temizlemek için tasarlanmıştır. Bu ürünü ayda bir veya iki kez kullanmalısınız, stil ürünlerinden veya diğer şampuan ve saç kremlerinden kaynaklanan kalıntıyı temizlemek için.

7. Nem Ekleyen Ürünlerden Kaçının

Eğer saçınız zaten fazladan yağ üretiyorsa, yağ bazlı bir şekillendirici ürün kullanmak en iyi fikir değildir. Saçınıza ağırlık yapmadan veya daha fazla yağ eklemadan stil oluşturmak için saç spreyi veya köpük kullanın.

yaglı-saclar

Yağlı Saç Nedenleri

Saçtaki yağlar, her bir saç folikülüne bağlı sebase bezlerden gelir. Bezler, cildi ve saçı nemlendirmek için saç folikülü boyunca sebum adlı yağlı bir madde üretir.

Bu bezler normal şekilde çalışmadığında, cildiniz ve saçınızda sorunlara neden olabilir. Örneğin, vücut fazladan sebum ürettiğinde sivilce oluşur, ölü cilt hücreleri bir araya gelir ve gözenekleri tıkar.

Fazla sebumun neden olduğu başka bir durum da seboreik dermatit olarak adlandırılır. Saç derisi ve yüzde pullu kırmızı lekeler ortaya çıkar. Bunlar yağlı görünür ve pul pul dökülebilir ve saçta kaşıntı yapabilir.

Hormonlar, sebase bezlerin daha fazla sebum üretmesine neden olabilir. Bu nedenle genellikle gençler yağlı cilt ve sivilce sorunlarıyla uğraşırlar. Kadınlar hamilelik veya menstrüasyon sırasında farklılık fark edebilirler. Vücudunuz genetik olarak diğerlerinden daha fazla sebum üretmeye yatkınsa, bu da değişebilir. Yaşlandıkça vücudumuz daha az yağ üretir.

Güzellik reyonunda farklı saç dokularına özel ürünler bulunmasının bir nedeni vardır. Sebum, düz saç üzerinden daha kolay hareket eder, bu nedenle ince, düz saçlı kişilerin yağlı saçlarla başa çıkmakta daha fazla zorlanma olasılığı vardır. Kıvırcık saçlı insanlar genellikle uçlara sebum ulaşmadığından daha fazla nem eklemek zorundadırlar.